Laster Arrangementer

« Alle Arrangementer

Praksisdeling – Amisha Kumra

7. april 2026 @ 10:30 - 12:00
Event Series (See All)

Praksisdeling med Amisha Kumra

En lyttende og fysisk praksisdeling som tar utgangspunkt i pust, indre fokus og rytme som inngang til bevegelse. Klassen bygger på elementer fra yoga, sørasiatiske rytmer og street- og klubbkulturer, og undersøker hvordan autentisk uttrykk kan vokse frem når vi beveger oss fra innsiden og ut.

Vi jobber med pusteteknikker fra yoga og meditasjonsteknikker knyttet til spesifikke chakra-hertz frekvenser. Dette brukes som grunnlag for å bygge grooves, moves og rytmiske sekvenser. Kathak-rytmer, fotarbeid og sirkulære bevegelser møter samtidsdans, og gir rom for både presisjon og frihet.

Gjennom repetisjon, improvisasjon og enkle strukturer utforsker vi hvordan individuell bevegelse kan eksistere i dialog med musikk, rytme og andre kropper. Fokus ligger på å finne et personlig uttrykk, lytte til egne impulser og bruke energi bevisst i bevegelse.

Åpen for dansere med ulik bakgrunn og erfaring.

 

Amisha Kumra er dansekunstner, koreograf, dj og pedagog fra Oslo, med røtter fra Punjab, India. Hun arbeider i skjæringspunktet mellom street- og klubbkulturer, sørasiatiske tradisjoner og somatiske praksiser. Hennes bakgrunn inkluderer hiphop, house, waacking, popping, samtidsdans, ballett, bollywood, bhangra og kathak.

Amisha har utdanning fra Edvard Munch vgs (streetdans), Flow Dance Academy i Oslo og Paris, og har en bachelor i Expanded Contemporary Dance fra Amsterdam University of the Arts. Hun har undervist og holdt workshops i Norge og internasjonalt, blant annet i Brasil, India, Portugal og Tyskland, og har vært tilknyttet Foundation Hiphop Center i Amsterdam som både utøver og pedagog.

Hun har arbeidet med institusjoner og prosjekter som den 35. São Paulo-biennalen, Den Norske Opera & Ballett, Det Norske Teatret, Den nederlandske nasjonaloperaen og Museu de Arte Moderna i Rio de Janeiro, samt med ulike artister innen musikk og scenekunst.

I sitt pågående kunstneriske forskningsprosjekt _peeling the purple onion undersøker Amisha hvordan pust, energiarbeid og kulturell arv kan brukes som verktøy for å skape et mer forankret og ærlig bevegelsesspråk. Arbeidet hennes handler om å finne balansen mellom struktur og intuisjon, og om å skape rom der kroppen kan bevege seg med klarhet, motstand og tilstedeværelse.

Detaljer

Sted

Støttet av